Topljenje kockice leda

Led je uistinu lijepa pojava: kakva bi to zima bila bez zaledenih jezera, klizanja po ledu ili ledenih siga i kakvo bi to bilo ljeto bez hladnog sladoleda?
Ali kako to da ledenjak pluta? I Što se zbiva kad se led otopi — zauzima li onda više prostora nego prije ili ne?
Materijal:
- 1 čaša vode
- 1 kockica leda
Postupak: Stavi kockicu leda u čašu, koju ćeš zatim napuniti do ruba. Kockica leda isplivat će na površinu i jedan će njezin dio viriti iznad ruba čaše. Međutim, Što Će se dogoditi kad se led otopi? Hoće li se voda preliti?
Rezultat: Ne, voda se neće preliti. Naime, kad se smrzne, voda se iznenađujuće proširi. To je, uostalom, jedan od razloga zbog kojeg ceste zimi pucaju: voda ulazi u sitne pukotine i tamo se smrzava. Isto tako pucaju i zaleđene cijevi ili boca limunade koju smo stavili u zamrzivač da se ohladi i tamo je zaboravili. Led zauzima gotovo 10 posto više prostora od vode stoga je gustoća kockice leda manja od gustoće vode, pa kockica (a i ledenjak) plutaju na vodi. Pri topljenju se obujam smanjuje zato se voda u tvojoj čaši neće preliti.
A jeste li znali da...?
...voda nije najgušća na 0, nego na 4 Celzijeva stupnja?
Ta tzv. anomalija vode ima važne posljedice za sva živa bića u vodi. Kad se na niskim temperaturama na površini jezera i rijeka stvori ledeni pokrivač, on zbog svoje gustoće, manje od gustoće vode temperature 4 stupnja, ne može potonuti, nego pluta na »gušćoj« vodi. Zato se mora, duboka jezera i rijeke nikad ne smrzavaju do dna, čak ni na najvećim, dugotrajnim hladnoćama. Na taj način ribe, žabe i ostali stanovnici voda mogu živi i zdravi preživjeti hladan dio godine.