skolica logo

Google play

Organizacijske razine; Hranidbeni odnosi; Energija - ponavljanje (priroda 6. razred)

pingvini skupljeni u grupu na Južnom polu na snijegu pored jezera i planina

Vježbe za ponavljanje za test - Organizacijske razine; Hranidbeni odnosi; Energija - ponavljanje

1. vježba / kviz.


Testirajte se pomoću kartica s pitanjima na licu i odgovorima na naličju kartice.

RJEŠENJA

Ovdje možeš vidjeti rješenja koja se nalaze u kvizu / kvizovima.

 

Rješenja vježbi:

 

1. vježba:

  1. Navedi organizacijske razine živih bića počevši od najviše. - biosfera, ekosustav, životna zajednica, populacija, jedinka

  2. Što je biosfera? -  Najviša organizacijska razina koja uključuje sva područja na Zemlji gdje postoje uvjeti za život, uključuje neživu prirodu i sva živa bića na Zemlji.

  3. Što su atmosfera, hidrosfera i litosfera? – Slojevi koje obuhvaća biosfera. Atmosfera - zračni omotač Zemlje. Hidrosfera – sva voda na Zemlji. Litosfera – površinski čvrsti dio Zemlje.                                                                                                                                    

  4. Uključuje li biosfera sve dijelove atmosfere, hidrosfere i litosfere? Objasni svoj odgovor. - Ne, obuhvaća samo dijelove gdje ima živih bića. Biosfera obuhvaća atmosferu do 10 km visine. Litosfera uključuje Zemljinu površinu i nekoliko desetaka metara. Hidrosfera uključuje kontinetalne vode, mora i oceane.

  5. Što je ekosustav?- Zajednica živih bića i staništa.

  6. Kakvi ekosustavi postoje s obzirom na vrstu staništa? Navedi primjer. - Vodeni i kopneni ekosustav. Primjeri: vodeni ekosustav je jezero, a kopneni livada.

  7. O čemu ovisi preživljavanje živih bića nekog ekosustava? - Životnim uvjetima  i njihovom odnosu s drugim živim bićima.

  8. Navedi životne uvjete. - temperatura, svjetlost, tlo, voda, zrak

  9. Što proučava ekologija? - Odnose između živih bića i okoliša.

  10. Što je životna zajednica? - Obuhvaća sva živa bića koja su dio određenog ekosustava.

  11. Kojim su odnosom povezani članovi životne zajednice?- Hranidbenim odnosom (hrana su jedni drugima).

  12. Što je populacija? - Zajednički naziv za sva živa bića koja su dio određenog ekosustava.

  13. Kojim su odnosom povezani članovi unutar jedne populacije? - Procesom razmnožavanja.

  14. Što je jedinka?- Jedno živo biće, odnosno jedan jednostanični ili jedan višestanični organizam.

  15. O čemu ovisi preživljavanje jedinke na nekom staništu? - Životnim uvjetima staništa, o njezinim odnosima s jedinkama iste populacije, o drugim populacijama unutar životne zajednice.

  16. Koji organizmi imaju sposobnost obavljanja fotosinteze? -Biljke i alge.

  17. Koje su tvari, a koja energija potrebni za fotosintezu? - Tvari: voda i ugljikov dioksid, i Sunčeva energija.

  18. Koje tvari nastaju fotosintezom? – Šećer glukoza i kisik.

  19. Koji je oblik energije pohranjen u šećeru glukozi? – Kemijska energija.

  20. Što je škrob? Gdje se pohranjuje u biljkama? - Škrob je hranjiva tvar koja se pohranjuje u korijenu, stabljici i plodu biljaka.

  21. Što su proizvođači? Navedi organizme koji su proizvođači. - Proizvođači su organizmi koji mogu samostalno proizvoditi hranu procesom fotosinteze. To su biljke i alge.

  22. Što su potrošači? Kako ih dijelimo s obzirom na vrstu hrane koju jedu? – Potrošači uzimaju gotovu hranu iz okoliša. Dijelimo ih na biljojede, mesojede i svejede.

  23. Usporedi potrošače I., II., III. i IV. reda. (vidi sliku na 28. str. udžbenika). - Potrošači I. reda su biljojedi, II. reda svejedi, III. reda mesojedi i IV. reda mesojedi-grabežljivci.  – Svi su povezani hranidbenim lancem.

  24. Što su razlagači? Navedi organizme koji su razlagači. – Organizmi koji se hrane razlažući ostatke uginulih živih bića iz okoliša. Neke gljive i neke bakterije.

  25. Usporedi hranidbeni lanac i hranidbenu mrežu (vidi udžbenik str. 28. i 29.). - Hranidbena mreža je više hranidbenih lanaca koje povezuju zajednički članovi.

  26. Kako brojnost jedinki jedne populacije utječe na brojnost jedinki populacije kojom se hrane? (valjda kojom se hrane) – Dolazi do promjene brojnosti. Populaciji koja je hrana brojnost se smanjuje, a populaciji koja se hrani brojnost se povećava dok imaju hrane.

  27. U koje se oblike energije u organizmu pretvara kemijska energija sadržana u hrani? – u mehaničku i toplinu

  28. Za koje procese organizma koristi mehaničku energiju? – Za rad i kretanje organizma.

  29. Što se dešava s nastalom toplinom? – Zagrijava tijelo i dio se gubi preko površine kože.

  30. Koji članovi hranidbenog lanca na raspolaganju imaju najviše, a koji najmanje energije? Objasni svoj odgovor. – Proizvođači imaju najviše jer direktno iskorištavaju Sunčevu energiju, a potrošači imaju manje što su viši red jer živa bića troše energiju za životne procese i zagrijavanje tijela.

  31. Kako pojedina živa bića preživljavaju razdoblje kada nemaju dovoljno hrane? –

    Neka živa bića u razdoblju u kojem ne mogu pronaći dovoljno hrane SELE  u područja gdje ima dovoljno hrane, dok živa bića koja ne sele PRILAGODILA  su se  "štednji" energije, npr. miruju, spavaju zimski san.

  32. Kako boja fasade utječe na toplinu u unutrašnjosti kuće. – Tamnije boje jače upijaju Sunčevu energiju pa je u takvim kućama toplije nego kod onih koji imaju svjetliju boju fasade.

  33. Što su toplinski izolatori? – Tvar koja slabo provodi toplinu pa znatno smanjuje prijenos topline s jednog tijela na drugo.

  34. Navedi primjer jednog toplinskog izolatora kuća? – Stiropor.

  35. Kako toplinski izolatori utječu na toplinu unutar kuće zimi, a kako ljeti? – Zimi je zbog njih u kući toplije, a ljeti hladnije.

  36. Koje prilagodbe živim bićima smanjuju gubitak topline iz tijela? – Perje i dlake.

  37. Je li bolje za vrijeme hladnijih dana obući jedan komad deblje odjeće ili više slojeva tanje odjeće? Objasni svoj odgovor. – Bolje je obući više slojeva tanje odjeće zato što se između slojeva odjeće zadržava zrak  koji je dobar toplinski izolator i zato sporije gubimo toplinu.

  38. Zašto se gmazovi sunčaju? - Gmazovi se sunčaju kako bi primali toplinu i nadoknadili energiju.

  39. Zašto se pingvini skupljaju u grupe? - Zato što se na taj način međusobno griju  i gube manje  topline preko  površine tijela.

  40. Kakvog su rasta biljke koje žive na staništima s niskim temperaturama? Objasni. - Niskog su rasta zato da budu bliže tlu i da budu manje izložene hladnim vjetrovima . Također im je zbog toga potrebno manje energije za preživljavanje.

Ostale vježbe - priroda 6. razred